Udemy

Platform

Türkçe

Language

Personal Transformation

Category

Hipnotik Metafor ile Genel Hipnoz Uygulamaları

Hipnotik metafor ve genel hipnoz uygulamaları gündelik yaşamınızın metaforunu belirleyerek yaşamını yeninden inşa et

Students

1.5 hours

Content

Jul 2021

Last Update
Regular Price

SKILLSHARE
SkillShare
Unlimited access to 30 000 Premium SkillShare courses
30-DAY FREE TRIAL

What you will learn

Gündelik yaşamınızda kendi metaforunuzu oluşturma

Kendi bilinçaltı kurallarını keşfetme ve tanıma

Hipnotik metaforlar ve metafor çeşitleri

Hipnotik metaforların insan üzerindeki etkisi ve uygulamalar


Description

Hipnotik metafor ve genel hipnoz uygulamaları sayesinde yaşamınızda sıkça rastladığınız, maruz kaldığınız durumları fark edin. Ayrıca Hipnotik metaforların gücü sayesinde trans uygulamaları yapabilir ve kendi gündelik yaşamınızın doğru metaforunu oluşturabilirsiniz. Bu sayede kendi şahsi gündelik metaforunuzu oluşturabilir ve gündelik yaşamınızı daha da güzelleştirebilirsiniz.

Yaşamını yeniden inşa etmek isteyen kişilerin bilinçdışı ile yeniden iletişim kurması ve doğru bir şekilde bilinçdışının yardımını almayı sağlayacak bir kurstur.

Metafor özellikle edebi çalışmalarda yer alan mecaz anlatımdır. Bir şeyi anlatırken doğadan ve başka bir şeyden alınan güzel bir benzetme olmaktadır. Genellikle güzel olanı anlatırken başka alanda güzelliği ile bilinen bir şeye atıfta bulunmak metafor olarak nitelendirilmektedir. Metafor anlatımı güçlendirirken, aynı zamanda sanatsal bir değer de kazandırmaktadır.

Birisi bize hiç gitmediğimiz bir beldenin havasını anlatırken “Oranın havası çok sıcak ve nemlidir.” demesiyle “İnsanın gömleği vücuduna yapışıyor, insan nefes alırken boğulacakmış gibi oluyor.” demesi farklıdır. Birinci anlatım soyut bir tarif, ikincisi ise benzetmeyle (metaforla) yapılan bir anlatımdır. Bir düşünceyi benzetme, mecaz ya da metaforla anlattığımızda dinleyiciyi kendi düşüncemizin içine çeker, onun da bizim hissettiğimizi hissetmesini, düşündüğümüzü düşünmesini sağlarız.

Metaforla anlatmak “sihir yapmak” gibidir. Bilimsel ya da teknik konuları anlamakta zorlanmamız, konsantrasyonumuzu çabuk kaybetmemiz, konuların zorluğundan çok anlatım dilinin soyut olmasındandır. Dil ne kadar soyut olursa anlaşılması o kadar zorlaşır. Eğer dinleyene ne dediğimizi anlatmak istiyorsak kullandığımız dilin duygularımıza, sezgilerimize hitap etmesi gerekir.

Tüketiciler de kendilerini benzetmeler, mecazlar ve metaforlarla anlatırlar. 2004 yılında ev kadınları üzerinde yaptığımız bir araştırmada bir kadın, “Kendime baktığımda aynada kocaman bir sıfır görüyorum.” demişti. Bu anlatım tam anlamıyla bir “benzetme”,  bir “mecaz” yani metafordur. Kadın sayfalarca anlatılacak duygu ve düşüncesini bir cümlecikle anlatıvermişti. Başka hiçbir anlatım biçimi bu kadar güçlü olamazdı. Hiçbir sosyolog bu düşünceyi bu kadar kısa bir yolla anlatmayı başaramazdı.


Screenshots

Hipnotik Metafor ile Genel Hipnoz Uygulamaları
Hipnotik Metafor ile Genel Hipnoz Uygulamaları
Hipnotik Metafor ile Genel Hipnoz Uygulamaları
Hipnotik Metafor ile Genel Hipnoz Uygulamaları

Content

Giriş

Hipnotik Metafora Giriş

Hipnotik Metaforlar - 1

Hipnotik Metaforlar - 2

Metafor Çeşitleri

Günlük Metaforlar

Kendini Keşfetme

Dokunma Duyusalını Keşfetme

Yaşamın her anı Metafor

İş Kültüründe Metaforlar

Pazarlama ve Organ Dili Metaforları

Zihinsel Tasarım ve Vücut Kontrolü

Metafor Çeşitleri


Coupons

DateDiscountStatus
7/21/2021100% OFFValid

3726318

Udemy ID

12/25/2020

Course created date

12/28/2020

Course Indexed date
Bot
Course Submitted by