Udemy

Platform

Türkçe

Language

Parenting & Relationship

Category

Çocukta Özgüven Geliştirme

Çocuklarda özgüven geliştirme adımlarını öğrenip çocuklarda özgüveni geliştirebilecek yetkinlikleri kazanacaksınız

5.00 (1 reviews)

Students

1.5 hours

Content

May 2021

Last Update
Regular Price

SKILLSHARE
SkillShare
Unlimited access to 30 000 Premium SkillShare courses
30-DAY FREE TRIAL

What you will learn

Çocukta özgüven nasıl geliştirilir?

İş ve dış özgüveni tanıma, geliştirme, çocuğu tanıma

İç özgüven sürecinde pozitif düşünce gücü

Dış özgüveni oluşturmak için doğru iletişim kurma

Çocuğun kendini ifade edilmek başarısını sağlama

Özgüvenli çocukları yetiştirirken dikkat edilecekler

Aile toplantılarının çocuklar üzerindeki etkisi

Kendini sevme davranışlarını sağlamak için doğru adımlar


Description

Özgüven, bireyin kendine yönelik iyi duygular geliştirmesi sonucu kendisini iyi hissetmesidir. Özgüven, insanın iç sesini tanıyıp, ona saygı duyup, ona uygun hareket edebilmesini de beraberinde getirir. Özgüvenli çocuğun dışadönük olması ile ilgili bir anlayış vardır ki bu geçerli bir bakış açısı değildir. Daha içedönük olup, özgüveni yüksek olan çocuklar da olabilir. Dışadönük ve özgüvenli olarak tanımlanan çocukların bazıları belki de güvensizliklerini örtbas etmek için önde olmayı seçiyor olabilirler. Önemli olan çocuğun kendini, duygularını ve ihtiyaçlarını rahatça ifade edip, uygulamaya geçmesini sağlama gücüne sahip olmasıdır. Sorumluluk bir değerdir ve değerler doğrudan öğretilemez. Değerler özdeşleşmeyle, sevilen ve saygı duyulan kişinin model alınması ile kazanılır. Sorumluluk almak özgüveni oluşturan etmenlerin bir parçasıdır. Özgüveni gelişen bir çocuk, kendi yaşı ve becerilerine uygun sorumluluklar almayı benimseyebilir. Aşağıda özgüven gelişimine ailelerin nasıl katkısı olabileceği ile ilgili anektodlar yer almaktadır:

  • Çocuğunuz sizden yardım istemediği sürece yardım etmekten kaçının. Yardım etme talebiniz kendisinin o işi yapacak yeterlikte olmadığını hissetmesine ve motivasyonunun düşmesine neden olabilir.

  • Çocuklar hata yapabilir. Bu hataları sessizce kabul edin, duygularını ifade etmesine olanak sağlayın. Bazen ona başarısız olması ve hata yapması için fırsatlar oluşturun.

  • Çocuğunuzun seçimlerini destekleyin. Sizin görüşlerinizden farklı dahi olsa, kendi görüşünüzün farklı olduğunu ama onunkini saygıyla kabul ettiğinizi belirtin.

  • Sık sık eleştirmek, engellemek, çatışmaya girmek çocuğun kendine duyduğu güveni sarsar. Seçimlerinin yanlış ve değersiz olduğunu düşünür.

  • Çocukları başkalarıyla karşılaştırmak kendisinde rekabet ve kaybetme korkusunu uyandırır. İyi yönde dahi olsa kıyaslama ya da benzetmelerden kaçının.

  • Çocuğunuzun olumlu ve olumsuz duygularını ifade etmesine izin verin. Bu duyguları kabul ettiğinizi samimi bir şekilde kendisine dile getirin. Duygu ve düşüncelerinin değer gördüğünü fark eden çocuk özsaygı geliştirir.

  • Çocuğunuzla ilgili büyük plan ve beklentilerinizden vazgeçip, varoluşuna değer verin. Var olan yetenek ve ilgi alanlarını desteklemek aile olarak ona en büyük katkınız olacaktır.

  • Ödül ve övgüden vazgeçin. Yaptığı şeylerin karşılığında ödül ve övgü alan çocuklar bu davranışı hep onları duymak ve sahip olmak için yapmaya çalışır ve buna bağımlı hale gelirler. Çocuğun yaptığı işin sonucundan çok, o işle çok uğraştığı için çabasını takdir etmek özgüven gelişimi açısından daha faydalı olacaktır.


Screenshots

Çocukta Özgüven Geliştirme
Çocukta Özgüven Geliştirme
Çocukta Özgüven Geliştirme
Çocukta Özgüven Geliştirme

Content

Özgüven Oluşturmada Temel Bilgiler

Çocukta Özgüven Geliştirme Temel Bilgiler

Özgüven Çeşitleri

İç ve Dış Özgüveni Tanıma

Çocukların Davranışlarında Özgüven Çalışmaları

Kendini Sevme Davranışları

İç özgüven ile kendini tanımak

Kendine Açık Hedefler Koyma

İç Özgüvende Pozitif Düşünme

Özgüven için İletişim Biçimlerini Kullanma

Doğru iletişim Kuralları Dış Özgüvenle

Kendini İfade edebilme başarısı

Özgüvenli Çocuk nasıl yetiştirilir?

Aslan Ailesi

Aile Toplantıları


Reviews

A
Asuman29 May 2021

Eğitime devam ediyorum ve gerçekten güzel bir eğitim. Bu eğitimi alacak olan kişiler özellikle anne veya babalar çocukları için en doğru adımı atmış olacaklar. Çocuklarda özgüveni geliştirmek gelecek acısından çok önemli hocanında dediği gibi zaman ve çağ değişti en önemli şey çocukların kendilerine duydukları özgüven, liderlik ön plandadır. Ne kadar doğru zaman içerisinde bu kursun çok daha geniş ailelere ulaşması bence önemli.. Umarım öyle olur.


4029972

Udemy ID

5/6/2021

Course created date

5/7/2021

Course Indexed date
Bot
Course Submitted by