Wprowadzenie do Raspberry Pi

Praktyczne zastosowanie popularnej maliny

3.67 (3 reviews)
Udemy
platform
Polski
language
Hardware
category
Wprowadzenie do Raspberry Pi
47
students
5.5 hours
content
Aug 2023
last update
$19.99
regular price

What you will learn

Nauczysz się dobierać komponenty potrzebne do uruchomienia systemu Raspberry Pi, instalować system operacyjny w tym układzie oraz przygotować do pracy.

Zobaczysz, jak pisać programy w języku C/C++ oraz skrypty w BASH-u - lokalnie w układzie oraz zdalnie na stacji roboczej...

a także je kompilować, uruchamiać, debugować i profilować w celu optymalizacji!

Odkryjesz, jak sterować z linii komend portem GPIO i przez to podłączonymi urządzeniami, tworzyć komendy do sterowania działaniem tych urządzeń

i korzystać ze sterowników i z plików devicetree do włączania i konfigurowania kolejnych urządzeń i interfejsów.

Sprawdzisz, jak przekonfigurować, przebudować i skopiować jądro systemu operacyjnego układu w celu włączenia dodatkowego sterownika.

Dowiesz się, jak kalibrować panel dotykowy wyświetlacza TFT i sterować dwoma serwerami za pomocą niezależnych sygnałów PWM w układzie.

Poznasz różne aspekty związane z używaniem kamery.

Zorientujesz się, w jaki sposób kontrolować drona z poziomu układu.

Why take this course?

Obierz kurs na... Raspberry Pi!

Układy wbudowane już dziś są stosowane w najróżniejszych branżach, między innymi samochodowej, ochronie zdrowia, komunikacji, a także w przemyśle energetycznym czy lotniczym. Ciągłe prace rozwojowe nad sprzętem elektronicznym powodują, że układy te cechują się coraz większym zaawansowaniem i mogą samodzielnie realizować coraz bardziej skomplikowane zadania. Przyszłość jawi się jeszcze ciekawiej, dlatego orientacja w tym, co mają do zaoferowania systemy embedded, może być cennym doświadczeniem.

Podczas szkolenia Wprowadzenie do Raspberry Pi. Praktyczne zastosowanie popularnej maliny zostanie to omówione w szerokiej perspektywie, na przykładzie ciągle rozwijanych układów z rodziny Raspberry Pi. Poruszone tu tematy dotyczą sprzętu i oprogramowania, w tym spraw szczególnie aktualnych, jak wykorzystanie sztucznej inteligencji. Ponadto autor nie ogranicza się wyłącznie do układu Raspberry Pi, lecz omawia też kwestie dotyczące systemu operacyjnego Linux, co pozwoli Ci szerzej wykorzystać wiedzę zdobytą w trakcie szkolenia.

Sprawdź, co może Raspberry Pi i jak maksymalnie wykorzystać jego możliwości!

Czego nauczysz się podczas naszego profesjonalnego szkolenia?

  • Nauczysz się dobierać komponenty potrzebne do uruchomienia systemu Raspberry Pi, instalować system operacyjny w tym układzie oraz przygotować do pracy, między innymi konfigurując sieć bezprzewodową.

  • Zobaczysz, jak pisać programy w języku C/C++ oraz skrypty w BASH-u - lokalnie w układzie oraz zdalnie na stacji roboczej - a także je kompilować, uruchamiać, debugować i profilować w celu optymalizacji.

  • Odkryjesz, jak sterować z linii komend portem GPIO i przez to podłączonymi urządzeniami, tworzyć komendy do sterowania działaniem tych urządzeń i korzystać ze sterowników i z plików devicetree do włączania i konfigurowania kolejnych urządzeń i interfejsów.

  • Sprawdzisz, jak przekonfigurować, przebudować i skopiować jądro systemu operacyjnego układu w celu włączenia dodatkowego sterownika.

  • Dowiesz się, jak kalibrować panel dotykowy wyświetlacza TFT i sterować dwoma serwerami za pomocą niezależnych sygnałów PWM w układzie.

  • Poznasz różne aspekty związane z używaniem kamery.

  • Zorientujesz się, w jaki sposób kontrolować drona z poziomu układu.

Prawie sześciogodzinne szkolenie Raspberry Pi. Kurs video. Praktyczne zastosowanie popularnej maliny dotyczy zarówno sprzętu, jak i oprogramowania. Z kursu dowiesz się, jak wykorzystać oraz podłączyć różne urządzenia wykonawcze i elementy pomiarowe. Poznasz metody testowania, analizy i rozwiązywania problemów z Raspberry Pi. Nauczysz się budować konfiguracje sprzętowe i podłączać je do układu za pomocą dowolnego interfejsu.

Jeśli chodzi o kwestie oprogramowania, zaczniesz swobodnie korzystać z narzędzi systemu Linux do obsługi interfejsów komunikacyjnych, co umożliwi obsługę wielu urządzeń z poziomu systemu. Zaczniesz też wykorzystywać dostępne w systemie w bardzo dużej liczbie sterowniki i odkryjesz, jak - przez rekonfigurację jądra - dodać nowy sterownik, a potem bez problemu przeprowadzić jego konfigurację dla wybranego urządzenia za pomocą nakładek devicetree.

Kurs zakończysz na poziomie średnio zaawansowanym. Opanujesz wiedzę na temat układu i narzędzi potrzebnych do pracy z nim, a jednocześnie zrozumiesz bardziej złożone tematy. Twoje umiejętności pozwolą Ci na samodzielną pracę z układem i eksplorowanie nowych możliwości.

Raspberry Pi w świecie systemów wbudowanych

Praca z systemami wbudowanymi jest związana z dużą wszechstronnością i często koniecznością interdyscyplinarnego podejścia. W tym przypadku duży nacisk został położony na zarządzanie układem przez system Linux. Specyfika pracy z układami wbudowanymi wiąże się z programowaniem w różnych językach: C, C++, Pythonie, z tworzeniem skryptów powłoki do automatyzacji niektórych zadań oraz z administrowaniem systemem operacyjnym układu. Potrzebne może być także zrozumienie schematów elektrycznych oraz specyfikacji technicznej, a ponadto umiejętność korzystania z narzędzi typu multimetr, oscyloskop czy analizator stanów logicznych.

Przygodę z systemami wbudowanymi najlepiej rozpocząć od nauki, jak posługiwać się płytką Raspberry Pi, a to dlatego, że jest to ekonomiczna platforma, która oferuje naprawdę dużo, jeśli chodzi o zasoby samego urządzenia. Co więcej, ogromna społeczność, która skupia się wokół projektu Raspberry Pi, może pomóc w razie problemu.

To wszechstronne malinowe maleństwo

Raspberry Pi pozwoli Ci wejść w świat systemów wbudowanych i wykorzystać ich wspaniałe możliwości. Dzięki szkoleniu Wprowadzenie do Raspberry Pi. Praktyczne zastosowanie popularnej maliny uzyskasz kompetencje w zakresie:

  • radzenia sobie ze sprzętem — czyli dowiesz się, jak podłączyć do układu niemal dowolne urządzenie, stworzyć konfigurację sprzętową realizującą wybrane zadanie, analizować jakość działania takiej konfiguracji i rozwiązywać potencjalne problemy;

  • administrowania systemem operacyjnym układu (Linux) — czyli zobaczysz, jak przygotować system do dalszej pracy, żeby móc z niego korzystać przy realizacji dowolnego zadania w najbardziej preferowanej lub wygodnej formie;

  • programowania — czyli nauczysz się tworzyć proste programy oraz je przyspieszać, szukać w nich błędów i je naprawiać;

  • sterowania urządzeniami z poziomu systemu operacyjnego układu (Linux) – czyli dowiesz się, jak wykorzystać i skonfigurować systemowe sterowniki do obsługi tych urządzeń oraz łączyć ze sobą kilka sterowników za pomocą pojedynczego pliku devicetree, by obsłużyć zestaw kilku urządzeń, a także jak dodawać sterowniki poprzez przekonfigurowanie jądra systemu operacyjnego i stosować natywny interfejs systemu do odczytu czujników, zmiany parametrów czy stanu urządzeń;

  • tworzenia własnych konstrukcji sprzętowo-programowych do realizacji złożonych zadań — czyli zrozumiesz, jak połączyć zdobyte tu doświadczenia, żeby zbudować system korzystający z kilku lub kilkunastu mechanizmów, z zaawansowanym przetwarzaniem danych, opartym na systemach rozproszonych lub też przeprowadzanym za pomocą sztucznej inteligencji i algorytmów analizy korzystających z głębokich sieci neuronowych.

Screenshots

Wprowadzenie do Raspberry Pi - Screenshot_01Wprowadzenie do Raspberry Pi - Screenshot_02Wprowadzenie do Raspberry Pi - Screenshot_03Wprowadzenie do Raspberry Pi - Screenshot_04

Reviews

Adrian
June 21, 2023
Zacząłem robić kurs i nie czekam z dalszym materiałem na ocenę, lekcja 4 zestawienie WiFi to jakaś porażka. Instruktor pisze polecenia w linii komend i nawet jednego słowa info co się kryje pod daną komendą itp. można równie dobrze głośniki wyłączyć - takie turbo olanie kursanta.. To tak mniej więcej od miejsca ustawienia wlan. A i też brak informacji co dana komenda zrobiła/ lub co się wyświetliło w terminalu - aż się boję iść z dalszymi lekcjami.. - dodaję kolejnego minusa.. fajnie że są omawiane apki, ale ciężko zainwestować w darmowe narzędzie typu Paint do pokazywania gdzie jaki link wkleić, które okno otworzyć itp, np. raport gmon.out i nie tylko, trzeba oczy wytężać gdzie co kliknąć, a i nie zawsze udaje mi się znaleźć co gdzie jakie ustawienie np. szczegóły widoku, nie wiem z czego to wynika taka nie chęć aby dokładnie lekcje przedstawić.. na plus: od sekcji 4 robi się fajnie i ciekawie :) na plus: szybki kontakt ze prowadzącym oraz grupą Videopoint :)

Charts

Price

Wprowadzenie do Raspberry Pi - Price chart

Rating

Wprowadzenie do Raspberry Pi - Ratings chart

Enrollment distribution

Wprowadzenie do Raspberry Pi - Distribution chart

Related Topics

4456228
udemy ID
12/22/2021
course created date
1/14/2022
course indexed date
Bot
course submited by