Podcast nasıl yapılır ? (Ücretsiz bir şekilde )

Podcast yapmanın ücretsiz ve en kolay yolu .

4.87 (60 reviews)
Udemy
platform
Türkçe
language
Personal Brand Building
category
1,962
students
1 hour
content
Feb 2022
last update
$19.99
regular price

What you will learn

Podcast'in ne olduğu.

Ücretsiz bir şekilde podcast yayıncılığı yapabilmeyi.

Yayıncılık yaparken insanların nelere dikkat ettiği neye göre talep oluştuğu.

Fikir olduktan sonra önünde hiç engel olmadığının farkına varman gerektiği

Description

Çoğumuz hayatımızın belirli zamanlarında radyo dinlemiş yada dinlemektedir. Ancak eskisi gibi günlerce belirli bir programı bekleyip, uzun sürelerce ve zevkle dinlediğimiz bir radyo alışkanlığımız kalmadı. Artık radyolar trafikte haber ve müzik dinlediğimiz bir araç oldu. Her şeyin evrimleştiği günümüz dünyasında, bu alışkanlığımız da doğal olarak evrimleşti.

Temel olarak Podcast kelimesinin ne anlama geldiğini açıklamak bu konuyu aydınlatmada çok faydalı olacaktır. Her konuda devrim yapan Apple firması, gene bu konuda öncülük etmede vesile olmuş ve bu konuda da büyük bir rol oynamıştır. Apple firmasının ülkemizde de çok fazla satmış olduğu ”iPod” ürünleri vardı hatırlarsanız. Bu ürün aslında bize hiçte yabancı olmayan Müzik Çaların gelişmiş versiyonuydu. Günümüz Podcastlerinin ilk örnekleri iPod için geliştirildiği için isminin ilk kısmını buradan almaktadır. ”Cast” sözcüğü ise ingilizcede ki ”broadcast”(yayın) cümlesinden gelmektedir.

Podcasting radyo programlarının internet aracılığıyla bilgisayar veya taşınabilir cihazlara indirilebilecek yada ulaşabilecek şekilde yayın yapmaktır. Podcast ise bu indirilen veya ulaşılabilen dosyalara yada bölümlere verilen isimdir.

Bu başlığı yazmada en büyük neden ,bu başlık altında yazacaklarım olacak. İşin mutfağını bilmeyenler podcast yapmanın o kadar kolay olmadığını, kayıt yapılsa dahi nasıl yayınlayacağız diye düşüneceklerini tahmin eder gibiyim. İlk olarak kendi kanalımın bir reklamını yapmadan geçmeyeceğim. ”Kafamda Deli Sorular ” isminde yaklaşık olarak 2 yıl gibi bir süredir yayın yapıyorum. Bu süre zarfında 40-50'den fazla bölüm yaptım ve daha fazlasının geleceğini umuyorum. Benim podcast maceram 3 veya 4 yıl öncesinde başlayan dinleyici kişiliğime dayanmakta. Podcast kanalımın içeriği hakkında bir bilgi veremiyorum her şey çıkabilir içinden , bir kanala bakıp dinlemenizi tavsiye ediyorum.

Pandemi döneminin verdiği uzun zamanlar ve kendim ile baş başa kalışlarım sonucunda. Uzun süredir vakit geçirdiğim bu platformda neden bende yayın yapmıyorum düşüncesini oluşturdu. İnternette yaptığım araştırmalar ve podcast üzerine yapılan toplantılara katılarak, bu konuda teknik ve teorik işler kısmını öğrendim. İşin teknik ve teorik kısmını bundan sonra ki başlık altında kısaca bahsedeceğim. Ancak her şeyden önce ortaya bir malzeme koymak önemli. İnsanlar neden beni dinlesin bu soruyu kendinize sormanız gerekli. Ben insanları eğlendirecek bir kanal mı yapacağım yoksa bilgi veren ciddi bir kanal mı olacağım. Kendi kanalımda ben bu ikisini harmanlamaya çalıştım, ilk bölümlerde bireysel yapmaya çalışsam da karşılıklı biriyle bölüm yapmak hem daha rahat hem de daha sürükleyici ve eğlenceli hale getiriyor. Bunların hepsini planladıktan sonra bir podcast kaydı yapmamak için hiç bir neden yok !

Screenshots

Podcast nasıl yapılır ? (Ücretsiz bir şekilde ) - Screenshot_01Podcast nasıl yapılır ? (Ücretsiz bir şekilde ) - Screenshot_02Podcast nasıl yapılır ? (Ücretsiz bir şekilde ) - Screenshot_03Podcast nasıl yapılır ? (Ücretsiz bir şekilde ) - Screenshot_04

Content

Yeni tarz Yayıncılık (Podcast)

Giriş
Podcast Nedir ?
İnsanlar neden Podcast dinler ?
Podcastlere genel bir bakış
Podcast Kapak tasarımı
Mikrofon tavsiyesi veya ses kaydetme araçlarına bakış
Ses dosyalarını düzenleme ve kaydetme programı Audacity uygulaması kullanımı
Çoklu kişili online kayıtlar için OBS kullanma teknikleri
Podcast Profili oluşturme ve yayınlama Anchor kullanımı
Kapanış ve Son Tavsiyeler

Reviews

Gamze
March 18, 2022
Bilgilendirici ve bir o kadar da akıcıydı. Merak ettiğim her şey açıklamış. Mert beye teşekkür ediyorum. Ellerine ve emeğine sağlık. Devamını bekliyorum. Bir sorum olacak. Telif hakları ile ilgili bilgi verir misiniz? Nelere dikkat etmemiz gerekiyor. İleride baş ağrımız olmasın. Malum acemiyim :)
Vedat
February 22, 2022
Sadece ve akıcı bir şekilde anlatılan bu bilgiler çok önemli. Teşekkür ederim ve çalışmalarınızın devamını büyük bir heyecanla bekliyorum.
Barkın
February 20, 2022
Merhabalar, ders için çok teşekkürler. Çok basit ve kolay bir şekilde anlatmışsınız. Sormak istediğim birkaç konu var, podcastimizi yayınladığımız tüm mecralarda bir hesabımız olması gerekli mi? Tüm yayınlanan mecralarda hesap açmanın bir artısı olur mu? Achor üzerinden yayınladığımız podcastin hakları kendimize mi ait oluyor?
Züleyha
February 11, 2022
Ne zamandır yapabilir miyim endişesi taşıdığım Podcast için basit ve doyurucu bir anlatım olmuş. Teşekkür ederim.
Sümer
February 7, 2022
Maximum ilk üç derste podcastin ne olduğunu anlayabilmem lazımdı ama anlaşılmıyor... Anlatım da çok başarılı değil. Podcast nedir (textmi, pdfmi, mp4mü), nasıl ve kimler yapıyor veya yapmaya ihtiyaç duyuyor, nerede ve nasıl yayınlanıyor ve neye hizmet ediyor? Anlatım ayriyeten bayılttı...
Kadir
February 6, 2022
Sade ve net anlatımıyla poadcast yapımının tüm incelikleriyle güzel bir aktarımı olmuş. Tebrik ederim

Charts

Price

Podcast nasıl yapılır ? (Ücretsiz bir şekilde ) - Price chart

Rating

Podcast nasıl yapılır ? (Ücretsiz bir şekilde ) - Ratings chart

Enrollment distribution

Podcast nasıl yapılır ? (Ücretsiz bir şekilde ) - Distribution chart

Coupons

DateDiscountStatus
8/3/2022100% OFF
expired

Related Topics

4528452
udemy ID
2/1/2022
course created date
2/6/2022
course indexed date
Bot
course submited by