Domain ve Hosting Web Barındırma Eğitimi

Cpanel Genişletilmiş Öğrenme ve Kullanma Klavuzu

3.92 (6 reviews)
Udemy
platform
Türkçe
language
Web Development
category
instructor
30
students
3.5 hours
content
Nov 2023
last update
$19.99
regular price

What you will learn

Alan Adları Nasıl Çalışır?

Etki Alanı Kayıt Kuruluşlarının Rolü

ICANN'in Rolü

GoDaddy Kullanarak Bir Domain Nasıl Kaydedilir?

Alan Adı Gizliliği, Otomatik Yenileme, Alan Yönlendirme Kurulumu

Web Barındırma Türleri

Ölçeklenebilirliği ve Kaynak Gereksinimlerini Değerlendirme

Alan Adı Nasıl Kaydedilir?

Alan Adı Türleri (TLD, CCTLD)

Whois Araması Nasıl Yapılır?

Cpanel Kullanarak Bir Alan Adı Nasıl Yönetilir?

Etki Alanı Adı Sunucusu Yönetimi

Vaka Analizi - Paylaşılan, Sanallaştırma, Özel Alan Adı, Bulut Barındırma

Description

Domain Adlarına ve Hosting Web Barındırmaya Giriş - Panel Kullanma Klavuzu:

Aşağıda ele alacağımız tüm heyecan verici konseptlere bir göz atın:

Alan adı kayıt işlemine genel bir bakış sunuyoruz. Bu, kayıt şirketlerinin rolünü ve ICANN tarafından TLD (Üst Düzey Etki Alanı) yönetimini içerir. ccTLD'ler (Ülke Kodu Üst Düzey Etki Alanları) da araştırılır.

Öğrenciler, popüler alan adı kayıt şirketlerini kullanarak kayıt sürecinde uygulamalı deneyim kazanacaklardır. Farklı kayıt şirketlerinin karşılaştırmasını sağlayacağız ve Cpanel kullanarak örnek bir alan adı kaydedeceğiz. Diğer tartışma konuları şunları içerecektir: alan adı gizliliği ve yönetimi, otomatik yenileme, alan yönlendirme ve ad sunucusu ataması.

Web Barındırma Bölümü:Aşağıdakiler dahil olmak üzere web barındırma çözümlerinin derinlemesine bir vaka analizini yapıyoruz: Paylaşımlı, Sanal Özel, Özel ve Bulut Barındırma.

Farklı web barındırma şirketleri tarafından sunulan çeşitli paketlere genel bir bakış sunuyoruz ve her birinin artılarını ve eksilerini tartıyoruz.

Öğrenciler ayrıca web sunucusu ölçeklenebilirliğinin önemi ve bulut barındırmanın geleneksel barındırma hizmetlerine göre avantajları ile tanıştırılır. Geliştirmenin ilk aşamalarında maliyetli hatalardan kaçınmanın önemini vurgulamak için Netflix ve Facebook gibi popüler, yoğun kaynak kullanan uygulamaların altyapı gereksinimlerini de inceliyoruz.


Web barındırma nedir?

Web barındırma, web sitenizi veya web uygulamanızı depolayan ve onun masaüstü, mobil ve tablet gibi farklı cihazlarda kolaylıkla erişilebilir olmasını sağlayan bir hizmettir. Genel olarak her web uygulaması veya web sitesi, sunucu adı verilen özel bilgisayarlarda depolamanız gereken görüntü, video, metin ve kod gibi birçok dosyadan oluşur. Web barındırma hizmeti sağlayıcı, dosyalarınız için kiralayabileceğiniz fiziksel sunucuları sürdürür, yapılandırır ve çalıştırır. Web sitesi ve web uygulaması barındırma hizmetleri, web sitenizin temel işlevlerine odaklanabilmeniz için size zaman kazandıran, güvenlik, web sitesi yedeklemesi ve web sitesi performansı gibi ek destekler de sunar.


Web barındırma neden önemlidir?

İşletmenizin web sitesini dâhili bir sunucuda barındırmak, zaman alan ve pahalı bir işlem olabilir. Web barındırma sağlayıcıları aşağıdaki avantajları sunar.


Performans

Birden fazla web sitesine yönelik donanım kaynaklarını yöneten bir web barındırma şirketinin satın alma gücü daha fazladır. İşleme gücü, dâhili hafıza ve diğer bilişim kaynakları ile birlikte yüksek performanslı web sunucularına sahip olabilmeniz için en son teknolojiye yatırım yapar. Böylece web sitenizin performansı iyileşir ve ziyaretçileriniz sayfaları hızlı bir şekilde yükleyebilir.


Güvenilirlik

Web barındırma hizmeti sağlayıcıları, süregelen sunucu bakımı stresini ortadan kaldırır. Yüksek güvenlik standartlarını sürdürebilmek için düzenli olarak sistem yükseltme işlemi gerçekleştirirler. Bu şekilde, sunucu yönetimi yerine uygulama teslimine odaklanabilmeniz için BT kaynaklarınızda yer açılmasını sağlarlar.


Teknik destek

Çoğu web barındırma hizmeti, performans sorunlarını giderme konusunda kapsamlı destek sunar. Ayrıca web sitesi izlemesi, analizler, veri yedekleme ve kurtarma işlemlerini ve web sitenizin daha sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayan diğer benzer özellikleri kolaylaştırır.


Güvenlik ve uygunluk

Web barındırma hizmetleri, altyapıyı güvenli hâle getirmek için tüm uyumluluk gereksinimlerini karşılayan fiziksel, operasyonel ve yazılım ölçümlerini de içeren uçtan uca bir yaklaşım kullanır.


Web barındırmanın özellikleri nelerdir?

Çoğu web barındırma şirketi, farklı barındırma paketleri ve planları sunar. Aylık web barındırma maliyetiniz aşağıdaki faktörlere bağlı olarak ücretsiz ile ücretli arasında değişebilir:


Web sitenizin büyüklüğü.

Web sitenizin günlük ziyaretçi sayısı.

Web sitesinin veya web sayfası trafiğinin en yoğun olduğu saatler.

İhtiyacınız olan web barındırma özellikleri.

Bir web barındırma hizmeti seçmeden önce çeşitli hizmetlerin sağladığı farklı özellikleri keşfedin. Genel olarak sunulan ana özellikler aşağıdaki gibidir.


Disk alanı

Web sitenizin e-postalar, web dosyaları, resimler ve veri tabanları için depolamaya ihtiyacı olacaktır. Depolama gereksinimlerinizi tahmin ederken web sitenizin gelecekteki büyümesini ve trafiğini de göz önünde bulundurun. Yetersiz disk alanı, kullanıcı deneyimini etkilediği için bir web barındırma hizmetinin seçiminde önemli bir faktördür.


Bant genişliği ve veri transferi

Bant genişliği ve veri aktarımı terimleri web barındırma sektöründe sık sık birbirinin yerine kullanılır. Ancak ikisi farklı terimlerdir. Bant genişliği, web sitenizin ziyaretçilere tek seferde aktarabildiği veri miktarıdır. Veri aktarımı ise web sitenizin aktardığı gerçek veri miktarıdır.

Bant genişliğini bir boru olarak düşünebilirsiniz. Boru ne kadar büyük olursa içinden o kadar fazla su geçebilir. Ancak farklı sebeplerle borunun toplam kapasitesini kullanamayabilirsiniz. Veri aktarımı, belirli bir sürede borudan geçen gerçek su miktarıdır.


E-posta hesapları

Birçok web barındırma planında bir e-posta hesabı bulunur. E-posta adresinizi web sitenizin adına bağlayabilirsiniz. Örneğin, web sitenizin adı seninadin gibi ise e-posta adresiniz seninadın[at] gibi olacaktır. Ana e-posta hesabı türleri aşağıda verilmiştir.


POP3

POP3 hesapları doğrudan veya e-posta istemci programınızı kullanarak erişebileceğiniz e-postalarınızı depolamak için size sunucu alanı sağlar.


Yönlendirme postası

Yönlendirme postası hesapları, e-postaları diğer e-posta adresine yönlendirir. Bu hesap bir e-posta hizmeti sağlayıcısına sahip kişisel bir e-posta hesabı veya web sitenizin e-postalarını sizin için yöneten bir üçüncü taraf hesabı olabilir.


Takma isimler

Bazı web barındırmaları tam bir POP3 hesabı oluşturmanıza gerek kalmadan birçok takma ad veya e-posta hesabı adı yaratmak için kullanabileceğiniz e-posta hesaplarına sahiptir. Örneğin, web sitenizin farklı sayfalarında satış, destek, ve siparişler adreslerinin görünmesini isteyebilirsiniz. Kontrol edilmesi ve yönetilmesi gereken birden fazla POP3 hesabı açmak yerine her şeyi tek bir gelen kutusuna yeniden yönlendirebilirsiniz.


FTP erişimi

FTP, web sitesi dosya aktarımı ve paylaşımı anlamına gelir. Birçok web sitesi internet kullanıcılarının indirmesini istediği PDF veya resim dosyaları gibi belgelere sahiptir. Web barındırma şirketi bu hizmeti sunabilmek için FTP erişimi kullanır.

Web barındırma ile bir etki alanı adı arasındaki fark nedir?

Web barındırma, web sitenize veya web uygulamanıza bir sunucu veya internet üzerinde bir makine verir. Öte yandan bir etki alanı adı, kullanıcılarınızın sizi bulabilmesi için uygulamalarınıza bir adres verir.


Etki alanı adı

İnternette her makinenin IP adresi adı verilen benzersiz bir numarası vardır. Kullanıcılar, makineyi veya söz konusu makinedeki web sitesini veya kaynakları bulmak için bu IP adresini kullanır. IP adreslerini hatırlamak zor olabilir. Etki alanı adı kayıtlarının, IP adreslerini hatırlaması kolay web sitesi adlarıyla eşlemek için Etki Alanı Adı Sistemi (DNS) kullanmasının sebebi budur. Bu kayıtlar, etki alanı adı denilen web sitesi adlarını web barındırma sunucularının IP adresleriyle eşler.


Etki alanı adı kaydı

Sitenizin World Wide Web'de erişilebilir olmasını sağlamak için hem bir web barındırma hizmeti hesabına hem de kayıtlı bir etki alanı adına sahip olmanız gerekir. Adı seçebilirsiniz ancak bu adı etki alanı adı kaydına kaydetmek için küçük bir ödeme yapmalısınız. Daha sonra web barındırma hesabınızı resmi web sitesi adresiniz olarak kayıtlı etki alanı adınıza bağlayabilirsiniz.


Web barındırma nasıl çalışır?

Web barındırma sağlayıcınızla bir hesap oluşturduğunuzda sağlayıcınız, web siteniz veya web uygulamanız için sunucusunda bir miktar yer ayırır. Barındırma hesabı panonuzu kullanarak bu alana erişebilir ve onu yönetebilirsiniz. Rastgele erişim belleği (RAM), merkezi işlem birimi (CPU) ve bant genişliği gibi diğer kaynaklara da erişebilirsiniz. Aldığınız sunucu kaynaklarının yüzdesi, seçtiğiniz web barındırma hizmetinin türüne bağlıdır.

Bir web barındırma planı seçmek bir ofis alanı kiralamaya benzer. En az pahalı seçenek bir ortak çalışma alanı kiralamaktır. Şirketiniz büyüdükçe bir ofisin tamamını ve hatta bir binanın tamamını bile kiralayabilirsiniz. Benzer şekilde, birden fazla web sitesi veya web uygulaması ile paylaştığınız bir sunucu üzerinde ücretsiz web barındırması ile başlayabilirsiniz. Daha sonra sunucunuzu daha özel bir web sunucusu erişimine yükseltmek ve hatta bir sunucunun tamamını kiralamak isteyebilirsiniz!


Web barındırma hizmet türleri nelerdir?

Abstract Window Toolkit (AWT) düğmeler, pencereler ve kaydırma çubukları gibi kullanıcı arabirimi nesneleri oluşturmak için kullanabileceğiniz bir GUI'dir.


Paylaşılan barındırma

Paylaşılan barındırma hizmeti sağlayıcıları, size kendi web sunucularının paylaşılan erişimini sunar. Web sitesi dosyaları için dizininize veya klasörünüze erişebilirsiniz ancak disk alanı, CPU gücü ve RAM de dâhil olmak üzere sunucu kaynaklarını paylaşırsınız. Paylaşılan barındırma sağlayıcılarının aynı sunucuyu kullanan yüzlerce web sitesi veya web uygulaması olabilir. Ancak diğer web siteleri sizin dâhili verilerinizi göremez çünkü hiçbir kullanıcının ana dizine veya kök dizinine erişimi yoktur.


Paylaşılan barındırma şu tür örnekler için uygundur:

Yeni veya küçük işletmeler

Kişisel web siteleri ve bloglar

Bağımsız tüccarlar ve sahibi tarafından yönetilen web sayfaları

Paylaşılan barındırmanın avantajları

Paylaşılan bir barındırma planı birçok web barındırma avantajı sunar:

Düşük aylık ücretler.

Site oluşturucu ve veri tabanı yazılımı gibi yerleşik özellikler.

Kurulum ve başlatma kolaylığı.

Birden fazla web sitesini tek bir hesapta barındırabilme.

Paylaşılan barındırmanın sınırlamaları

Paylaşılan web barındırma hizmetlerinin sınırlamalarından bazıları aşağıdaki gibidir:

Sunucunuzdaki başka bir web sitesinde trafik artışı yaşanıyorsa bu durum sizin web sitenizin performansını etkileyecektir.

Web sitenizin özelliklerini de sınırlayan sunucu yapılandırması üzerinde daha az kontrole sahip olursunuz. Örneğin, web sitenize entegre etme amacıyla bir hesap sistemi gibi üçüncü taraf yazılımlar kuramazsınız.

Kullanıcı sayısı ve trafik büyümesi arttıkça maliyetler de önemli şekilde artabilir.


VPS barındırma

Sanal özel sunucu (VPS) barındırma sağlayıcıları, size sunucu kaynaklarına yönelik daha özel erişim sunmak için bir sanal özel sunucu kullanır. VPS barındırma teknolojisi, kiralayabileceğiniz küçük sanal sunucular oluşturabilmek için fiziksel sunucuyu böler. Sanal özel sunucular sayesinde fiziksel sunucu üzerinde hem alana hem de bellek ve işleme gücü gibi bilişim kaynaklarına özel erişime sahip olursunuz. Sanal sunucunuza bir işletim sistemi kurabilir ve sunucu ortamınız üzerinde daha büyük bir kontrole sahip olabilirsiniz.

VPS barındırma şu örnekler için uygundur:

Artan trafiğe sahip orta büyüklükteki işletmeler.

Sunucu üzerinde diğer işletme yazılımının kurulumunu gerektiren karmaşık web siteleri.

VPS barındırmanın avantajları

VPS barındırma birçok avantaj sunar:

Sanal sunucu yapılandırmanız üzerinde tam kontrol.

Ölçeklendirme ve özelleştirme kolaylığı.

Web sitesi performansı üzerinde daha büyük kontrol.

VPS barındırmanın sınırlamaları

Genel olarak VPS barındırma, bir miktar şirket içi teknik uzmanlığa ve sunucu yapılandırması bilgisine sahip olmanızı gerektirir. Bu sınırlamayı ortadan kaldırmak için süregelen sunucu bakımı ile ilgilenen bir yönetilen barındırma hizmeti seçebilirsiniz.

Tahsis edilmiş barındırma

Tahsis edilmiş barındırma sağlayıcıları, tam fiziksel sunucuya erişiminizi sağlar. Yalnızca sizin web siteniz için tahsis edilen bir sunucuya özel erişiminiz olur. Ortamı gereksinimlerinize uyacak şekilde optimize ve kontrol edebilirsiniz. Aynı fiziksel sunucuda birden fazla etki alanı barındırmak için bu sunucuyu kendiniz bölebilirsiniz.

Tahsis edilmiş bir barındırma planı aşağıdaki örnekler için uygundur:

Büyük kurumlar ve işletmeler.

Birden fazla etki alanına sahip işletme sahipleri.

Büyük miktarlarda işleme gücü gerektiren karmaşık web uygulamaları.

Tahsis edilmiş barındırmanın avantajları

Web barındırma için tahsis edilen sunucular birçok avantaj sunar:

Daha fazla güvenilirlik ve güvenlik

Daha fazla sunucu optimizasyonu özellikleri

Sunucu yapılandırmasına yönelik tam özelleştirme

Tahsis edilmiş barındırmanın sınırlamaları

Tahsis edilmiş bir sunucuyu kiralamak ve sürdürmek pahalı işlemlerdir. Şirket içi teknik becerilere de sahip olmanız gerekir. Bu yüzden ölçeğini yeteri kadar büyüten kuruluşlar, tahsis edilen barındırmayı genellikle daha uygun bulur.


Java eklentisi

Java eklentisi, bir masaüstü tarayıcısındaki web sitesi uygulamalarını çalıştırabilmeniz için popüler tarayıcılar ile Java platformu arasında bir bağlantı kurar.


Bulut barındırma

Bulut barındırma sağlayıcıları, web barındırma maliyetlerini düşürmek ve web sitesi performansını iyileştirmek için kaynak paylaşımı ve ölçeklendirmesi kullanır. Bir küme sunucuya paylaşılan erişim elde edersiniz ve bulut barındırma sağlayıcısı, web sitesi dosyalarınızı birden çok sunucu üzerinden otomatik olarak çoğaltır. Bulut sunucularından biri meşgulse barındırma sağlayıcısı, trafiğinizi otomatik olarak başka bir sunucuya yönlendirir. Bu şekilde, sürekli maliyetlerinize herhangi bir ekleme olmadan web sitenizin performansı büyük ölçüde iyileşir.

Paylaşılan barındırma, VPS barındırma veya tahsis edilen bulut barındırma planlarından birini seçebilirsiniz. Onları birbirinden ayıran etken altta yatan fiziksel sunucu yönetimidir.

Bulut barındırma ile ilgili birkaç seçeneğiniz olduğu için aşağıdakiler de dâhil tüm işletme türleri için uygundur:

Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler.

E-ticaret ve karmaşık web uygulamaları.

Resmi kurumlar ve sivil toplum kuruluşları.

Birden fazla etki alanına sahip büyük kurumlar.

Bulut barındırmanın avantajları

Bulut barındırma bir web barındırma seçeneği olarak birçok avantaj sunar:

Web sitenizin kullanıcıları için daha fazla erişilebilirlik ve güvenilirlik.

Gereksinimleriniz değiştikçe ölçeği otomatik olarak büyür veya küçülür.

En yüksek uygunluk standartlarını karşılayan daha fazla güvenlik.

Otomatik veri yedekleme ve yedeklilik.

Yüksek esneklik—yalnızca kullandığınız kadar ödeyin.

Modern web barındırmanın gereksinimleri nelerdir?

Günümüzdeki web uygulamalarının ve mobil uygulamaların dünyanın her yerinden erişilebilir olması beklenir. Müşteriler, aşağıdakileri yapabilmek için web uygulamalarını modernleştirmeyi düşünüyor:

Statik web veya sunucu tarafı işlemeli uygulamalar, bir mobil uygulamanın giriş sayfası veya aşamalı bir uygulama gibi tüm kullanım örneği türleri için ilgi çekici kullanım deneyimleri sunma amacıyla özellik yönünden zengin uygulamalar oluşturmak.

Küresel çaptaki uç kullanıcılara mümkün olan en düşük gecikme süresini sunmak.

Yoğun iş yüklerini ve trafik artışını karşılayabilmek için ölçeklendirmek.

Yüzlerce farklı masaüstü tarayıcısı ve mobil cihazda çalışan uygulamalar sunmak.

Müşteri deneyimini etkilemeden önce sorunları belirlemek için uygulamaları sürekli olarak izleyin.

Çevikliği artırın, daha hızlı yenilik yapın ve pazara daha hızlı ulaşın.

Fiziksel sunucuları yönetmekten kaçının.

Toplam sahip olma maliyetini (TCO) düşürün.

Güvenli uygulamalar oluşturun.

Content

A'dan Z'ye Komple Domain ve Hosting Eğitimi

Domain ve Hosting Satın Alma
Cpanel Giriş
Dosya Yöneticisi
Görüntüler
Dizin Gizliliği
Disk Kullanımı
Web Disk
FTP Hesapları ve Bağlantıları
Yedekleme
Git Version Control
File and Directory Restoration
phpMyAdmin
MySQL Veritabanları
Etki Alanları
Eklenti Etki Alanları
Alt Etki Alanları
Rumuzlar
Yeniden Yönlendirmeler
Zone Editor
Eposta Hesapları
İleticiler
Eposta Yönlendirmesi
Otomatik Yanıtlayıcılar
Varsayılan Adres
Posta Listeleri
Gönderimi İzle
Genel Eposta Filtreleri
Eposta Filtreleri
Email İletilebilirliği
Spam Filtresi
Takvimler ve Kişiler
Email Disk Kullanımı
Metrik
IP Engelleyici
SSL Kurulumu
API Tokenleri
Hotlink Koruması
Leech Koruması
Zararlı Bot Koruması
İki Faktörlü Doğrulama
SSL Sertifikası
Yazılım Bölümü
Gelişmiş Bölümü
Tercihler Bölümü
Bilgisayara Sanal Server Kurulumu Aşamaları
Wordpress Kurulumu
Portallar CMS
PhpBB Forumlar
MyBB Forumlar
Sosyal Ağ
Proje Yöneticileri
Eticaret Sistemleri
Frameworks
Eğitim Siteleri
JavaScript Kütüphaneler

Screenshots

Domain ve Hosting Web Barındırma Eğitimi - Screenshot_01Domain ve Hosting Web Barındırma Eğitimi - Screenshot_02Domain ve Hosting Web Barındırma Eğitimi - Screenshot_03Domain ve Hosting Web Barındırma Eğitimi - Screenshot_04

Reviews

K
October 13, 2023
Fena değil genel olarak birçok konu herkes tarafından bilinen konular olduğu için yüzeysel geçilmesi normal ancak SSL ,DNS vb bazı konular daha detaylı anlatılsaydı çok daha iyi olabilirdi. Birde her video başında ve sonunda tıkır tıkır klavye sesine gerek olduğunu düşünmüyorum. Teşekkürler
Serhat
September 15, 2023
Anlatım konusunda sıkıntılar var. İlk başlarda blurlama çok fazla olduğu için dikkatim dağıldı, tekrar izlemek zorunda kaldım. Döküman kısımları gösterilebilirdi. çoğu yapılacak veya nasıl yapıldığını bilmediğimiz kısımları kendimiz bulmamız için yönlendirdi.

Charts

Price

Domain ve Hosting Web Barındırma Eğitimi - Price chart

Rating

Domain ve Hosting Web Barındırma Eğitimi - Ratings chart

Enrollment distribution

Domain ve Hosting Web Barındırma Eğitimi - Distribution chart
5157578
udemy ID
2/14/2023
course created date
4/23/2023
course indexed date
Bot
course submited by