Udemy

Platform

Türkçe

Language

Parenting & Relationship

Category

Çocukta Sorumluluk Geliştiren Disiplin Yöntemleri

Çocuklarda sorumluluk duygusunu geliştirerek disiplin yöntemleri uygulanabilir böylece çocuğun olumlu kişilik gelişimi

4.50 (4 reviews)

Students

1.5 hours

Content

May 2021

Last Update
Regular Price

SKILLSHARE
SkillShare
Unlimited access to 30 000 Premium SkillShare courses
30-DAY FREE TRIAL

What you will learn

Çocuklarda öz disiplin geliştirme

Çocuklarda disiplin oluşturulurken dikkat edilecekler

Sorumlu disiplin kuralları için püf noktalar

İç disiplini sağlamak için yapılması gerekenler

Dış disiplini sağlamak için atılacak önemli adımlar

Doğru disiplin yöntemlerini geliştirme

Ev kuralları ile iç disiplinin bağı

Disiplin geliştirmek için kullanılacak sözler ve tavırlar


Description

Çocuğumuzdan beklentilerimizin gerçekleşmesi durumuna göre onun sorumluluklarını yerine getirmeyi öğrendiğini ya da öğrenemediğini düşünürüz. Eğer beklentilerimize uygun davranışlar ortaya çıkmamışsa sorumluluk kazandırma sürecini gözden geçirmek gerekir. Elbetteki bu süreç her eve, her anne babaya göre farklı yaşanacaktır. Çünkü sorumluluğun gelişimi çocuktan çocuğa değişiklik gösterir. " Her çocuk aynı zamanda aynı sorumlukları alır. " diyemeyiz. Çocukların kişilik özellikleri, fiziksel yapıları mutlaka dikkate alınmalıdır. Ancak burada önemli olan anne-babanın, çocuğunun işini yapmayı bırakması ve kendi işini kendisinin yapması konusunda ısrarcı davranabilmesidir. Anne - babalar, çocuklarının yapabilecekleri şeyleri kendileri yaparak, yaşamları boyunca ihtiyaç duyabilecekleri karar verebilme, seçim yapabilme, girişken davranabilme gibi becerilerin gelişimini de engellemiş olurlar. Bir çocuğun tek başına bazı işleri yapmasına müsaade etmek gereklidir. Bazen yanlış olduğunu bildiğimiz davranışları çocuğun yapmasına izin vermek, onun davranışının sonucunu görmesi için faydalıdır. (Siz hatırlatmadan okul çantasını unutmama sorumluluğu konusunda anlaşmaya vardığınız halde, bunu yapmayı unutuyorsa ve siz onun yerine çantayı okula götürüyorsanız, sorumluluk öğretmemiş olursunuz.)

Kişisel farklılıklar söz konusu olsa da, sorumluluk kazandırmaya yönelik her sürecin temel ve değişmez öğeleri vardır

  • Bilgilendirme: Çocuğun davranışında istenen değişimin gerçekleşebilmesi için önce çocuğun bu değişim hakkında bilgilendirilmesi gerekir. Çocuğun bu değişimi bir ihtiyaç olarak görebilmesi için, nedenleri hakkında bilgi vermek önemlidir. Kuralların neden konduğu ve sorumluluğun önemi anlatılmalıdır. Çocuklar, niçin bazı işleri yapmak zorunda olduklarını anlar ve bilirlerse, ne zaman ailelerine yardımcı olmaları gerektiğini, ne zaman bağımsız davranabileceklerini de öğrenmiş olurlar.

  • Takip: Bilgilendirmeden sonra, çocuğun söz konusu davranışı gösterebilmesi için ona bir süre tanınması gerekir. Bu süre içerisinde yapılan takip sonucunda sorumlu davranışın ortaya çıkıp çıkmadığına, ne sürede ortaya çıktığına, hangi zamanlarda davranışın yapıldığına-yapılmadığına dikkat edilmelidir.

  • Geri bildirim: Belli bir süre sonra gidişat hakkında bilgilendirmek gerekir. Eğer istenen sorumlu davranışın sayısında artış varsa uygun pekiştireçlerle motive edilmeli, eğer beklenen sorumlu davranışın ortaya çıkmasında sıkıntılar varsa, bu sıkıntılar ve olası nedenlerinin çocukla paylaşılması gerekir.

  • Hatırlatma: İstenen davranış eğer gerçekleşmiyorsa yeniden hatırlatma sürecine gidilmelidir. Yeniden bilgilendirme ile başlayan bu süreç, davranış oturana kadar devam etmelidir.

Yukarıda anlatılan bu öğeler, sadece sorumluluk kazandırma sürecine ait değildir; temel alışkanlıkların oturmasında, kuralların belirlenmesinde, kısaca yaşantımızı düzenleyecek her türlü önlemde bulunması gereken öğelerdir ve ancak kararlı ve sabırlı bir tutumla yaklaşıldığında davranışın oturması sağlanabilir.


Screenshots

Çocukta Sorumluluk Geliştiren Disiplin Yöntemleri
Çocukta Sorumluluk Geliştiren Disiplin Yöntemleri
Çocukta Sorumluluk Geliştiren Disiplin Yöntemleri
Çocukta Sorumluluk Geliştiren Disiplin Yöntemleri

Content

Giriş

Çocukta Sorumluluk Geliştiren Disiplin Yöntemlerine Giriş

Disiplin Yöntemi Geliştirme

Çocukta iç disiplin nasıl sağlanır - 1

Çocukta iç disiplin nasıl sağlanır - 2

Ev Kuralları ve İç Disiplin

Disiplin Yöntemleri

Kullanılan Hatalı Disiplin Yöntemler

Disiplini Anlamak Üzere

Etkili Disiplin İçin Yapılması Gerekenler

Disiplin Stratejini Bul

Disiplinde Püf Noktalar

Disiplinde Püf Noktalar

Çocuk Neden Olumsuz Davranışlar Sergiler

Sorumluluk Bilinci için sözler

Sorumluluk Geliştiren Sözleri Amaca Uygun Kullanma


4032098

Udemy ID

5/6/2021

Course created date

5/8/2021

Course Indexed date
Bot
Course Submitted by